Wczytuję dane...

Jak Dobrać Okulary do Twarzy?

Jak Dobrać Okulary do Twarzy?

Wybór Okularów spośród tylu obecnie dziś fasonów może okazać się nie lada wyzwaniem. Jednak ważne jest też, abyśmy świetnie się w nich prezentowali. Wystarczy odpowiedzieć sobie na parę prostych pytań i zastosować sprawdzone sposoby, żeby wybrać swoją idealną parę okularów i ruszać radosnym krokiem w miasto. 

Wymiary

Bardzo prosty i dobrze sprawdzający się sposób na zamawianie okularów online. Jeżeli mamy w domu już swoją inną ulubioną parę Okularów, możemy ją zmierzyć np. centymetrem krawieckim lub zwykłą linijką. Mierzymy szerokość (od końca do końca oprawki) oraz wysokość soczewki. Dzięki temu mamy sprawdzone wymiary, które dobrze na nas leżą. Teraz wystarczy przejrzeć oferty i wybrać te okulary, które nam się podobają, a zbliżone są parametrami do poprzedniczki. Nie zawsze jednak dysponujemy taką parą w domu, co wtedy? Nie powinniśmy się obawiać zamawiać Okularów o standardowych rozmiarach, zwykle leżą one dobrze na większości twarzy - np. dla Okularów Przeciwsłonecznych standardowymi rozmiarami jest ok. 14 cm szerokości i ok. 5 cm wysokości. Dla Okularów Korekcyjnych i Zerówek te wartości są nieco niższe. 

Jak Okulary Powinny Leżeć na Nosie?

Kluczowy jest tutaj mostek, czyli element, znajdujący się u góry oprawy, łączący obie tarcze i soczewki okularowe. Jeżeli będzie on za mały, może uciskać i powodować dyskomfort. Z kolei zbyt duży rozstaw może powodować spadanie Okularów z Nosa. Okulary powinny leżeć stabilnie i ani nie spadać, ani nie uciskać nosa. 

Warto znać dwa proste triki optyczne. Wysoko osadzony mostek dobrze leży na krótkim nosie. Z kolei długi nos, ulega złudzeniu optycznemu w oprawach z niżej umieszczonym lub podwójnym mostkiem. 

W niektórych Okularach zastosowane jest dobrze znane rozwiązanie, czyli tzw. noski. Noski pozwalają regulować rozstaw, dzięki czemu można go indywidualnie dopasować, a sama szerokość mostka przestaje mieć większe znaczenie.

 

Zdj. 2 Okulary Przeciwsłoneczne "Lennon" Czarne z regulowanymi noskami

Jak Okulary Powinny Leżeć na Uszach?

W tym przypadku kluczowe znaczenie mają zauszniki. Docelowo powinien on znajdować się delikatnie za uchem. Aby uniknąć deformowania się zauszników podczas użytkowania, należy pamiętać o prostej zasadzie zdejmowania Okularów z twarzy obiema rękami. Warto też zaopatrzyć się w Okulary wyposażone w mocowanie typu FLEX, czyli tzw. elastyczne zauszniki wyposażone w specjalne sprężyny. Takie rozwiązanie sprawia, że zauszniki odginają się poza linię okularów - łatwiej dopasowują się do twarzy, powodują bezuciskowe noszenie oraz są bardziej odporne na różnego typu złamania. 

Jak Dopasować Okulary do Kształtu twarzy?

Okulary dawno temu przestały być już tylko pomocą optyczną, a stały się wyznacznikiem trendów i modnym dodatkiem. Jeżeli nadal nie wiesz, jakie Okulary tobie pasują, przygotowaliśmy specjalną infografikę, w której zestawiliśmy poszczególne typy twarzy i najlepiej pasujące do nich fasony.

Podsumowanie

Pamiętaj, że opisane w tym tekście porady to tylko wskazówki. Najlepsze Okulary to takie, które podobają się Tobie i dobrze się w nich czujesz. Wybieranie Okularów to przede wszystkim indywidualne upodobania i dobra zabawa. Ważne też, abyś zwrócił uwagę na to, aby sklep, w którym zdecydujesz się na zakupy, posiadał szeroki wybór i możliwość bezproblemowego zwrotu, gdybyś zmienił/a zdanie.