Wczytuję dane...

Czy latem warto wybrać się w góry?

Polskie góry to jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. Góry są piękne o każdej porze roku. Spędzenie wakacji w górach to coś cudownego.

Czy lato jest odpowiednią porą na wyprawę w góry?

Zdecydowanie Tak! Większość turystów wybiera się w góry właśnie latem. To znakomity urlopowy okres na spędzenie wolnego czasu. Latem mamy więcej możliwości na zwiedzanie, po za tym warunki są bardziej sprzyjające, w przeciwieństwie do okresu zimowego, kiedy często nie obejdziemy się bez specjalistycznego sprzętu.

Więc co zabrać ze sobą w góry?

Pamiętaj, że góry nawet latem mogą zmienić pogodę diametralnie. Rano świeci słońce, a po południu zrywa się wiatr i chmury burzowe. Więc szykując się na wycieczkę w góry pamiętaj co należy zabrać?

1. Buty

Wybierz buty odpowiednie w góry, które będą chronić stopę przed uszkodzeniami. Buty przeznaczone na wyprawy górskie muszą być przystosowane do gór, takie buty są z reguły za kostkę, ale w lato są dostępne w kostkę. To
rodzaj obuwia przystosowany dla doświadczonych turystów.

2. Bielizna termiczna

Tą odzież używa się z racji szybko zmieniającej się pogody, kiedy to może nas spotkać deszcz. Ta a bielizna pomoże odprowadzić wilgoć, a przy tymszybko schnie. Wybierz bieliznę z włókien syntetycznych, która szybko schnie.

3. Jak buty, to i skarpetki

Skarpetki trekkingowe, które świetnie dopasują się w buty. Skarpetki powinny być takie co odprowadzają wilgoć, nie stosu  skarpetek bawełnianych, ponieważ one będą utrzymywać wilgoć w bucie.

4. Spodnie

Latem wybierając się w góry również musisz mieć długie spodnie. Długie spodnie będą najbardziej odpowiednie w góry. Z racji tego, że im wyżej tym zimniej. Również należy wybrać odpowiednie w góry spodnie, nie jeansy. Świetnie się sprawdzą spodnie z softshellu czy z materiału co szybko schną.

5. Okulary Przeciwsłoneczne i Okrycia głowy

W górach świeci sporo słońca o bardzo silnych promieniach i nasza głowa jest narażona przegrzanie. Czapki można użyć różnego rodzaju, ale stosuje się również chusty buff wielofunkcyjne, które chronią głowę, jak i mogą służyć jako okrycie szyi. Okulary to również przydatny element garderoby w górach, ponieważ w górach jesteśmy narażeni na promienie słoneczne, które destrukcyjnie wpływa na wzrok, a ze względu na wysokość, są one o wiele mocniejsze i bardziej szkodliwe, niż w normalnych warunkach. Dlatego warto wyposażyć się w wysokiej jakości Okulary Przeciwsłoneczne, koniecznie z soczewką polaryzacyjną, która tłumi odblaski i promienie słoneczne.

6. Plecak

To kluczowy asortyment naszej wycieczki. Musisz wszystko spakować tak, aby wszystko mogło się pomieścić. Plecak na jeden dzień starczy ok. 30 litrowy. Do plecaka spakuj m.in.:

-dodatkowo bluza polarowa,
-kurtka przeciwdeszczowa,
-woda,
-termos z kawą czy herbatą,
-przekąska, kanapki,
-telefon,
-apteczkę,
-krem z filtrem.

Również możesz zabrać ze sobą jedzenie, ponieważ przy większym wysiłku fizycznym spada nam energia, dlatego włóż do plecaka również czekoladę czy coś słodkiego. Góry latem są fantastyczne pod względem widoków, które tam zobaczymy. Pamiętaj również o bezpieczeństwie i poinformuj znajomych oraz rodzinę, że właśnie tam się wybierasz czy wybieracie. Tak, aby w razie niebezpieczeństwa wiedzieli gdzie Was szukać. 
Do zobaczenia na szlaku!