Wczytuję dane...

Jak okulary przeciwsłoneczne pomagają chronić wzrok dziecka?

Wszyscy rodzice są świadomi, jak ważna jest ochrona dzieci przed długotrwałym przebywaniem na słońcu, które jest szkodliwe dla skóry i może powodować poważne oparzenia słoneczne. Ale czy wiesz, że długotrwałe przebywanie na słońcu może uszkodzić wzrok? 

W jaki sposób okulary przeciwsłoneczne działają na siatkówkę, chroniąc wzrok dziecka?

Chociaż dzieci i niemowlęta muszą swobodnie poznawać świat, aby się uczyć i rozwijać, nie oznacza to, że powinny to robić bez ochrony. Dotyczy to również ochrony oczu, ponieważ ich oczy nie są jeszcze w pełni rozwinięte i mogą być znacznie bardziej wrażliwe na światło słoneczne.
Promienie ultrafioletowe są bardzo silne, zwłaszcza w godzinach największego natężenia od 12.00 do 17.00. A dzieci, ponieważ ich soczewki i siatkówki nie są w pełni rozwinięte, odbierają światło bardziej intensywnie i ciepło jest dla nich o wiele bardziej szkodliwe niż dla dorosłych.
Noszenie ciemnych soczewek lub okularów przeciwsłonecznych chroni je przed nadmierną ekspozycją i zatrzymuje większość promieni ultrafioletowych. Dlatego zaleca się, aby dzieci nosiły je zawsze, gdy wychodzą na dwór, by się bawić lub spacerować, co pozwoli uniknąć ryzyka i związanych z nim powikłań. 

Od jakiego wieku dzieci mogą zacząć nosić okulary przeciwsłoneczne?

Nie ma określonego wieku, w którym dzieci mogą rozpocząć noszenie soczewek lub okularów przeciwsłonecznych. Eksperci są zgodni co do tego, że zawsze, gdy dziecko lub niemowlę musi, lub chce być wystawione na działanie promieni słonecznych, konieczne i ważne jest stosowanie ochrony. Oznacza to, że mogą one bez problemu nosić okulary przeciwsłoneczne już jako niemowlęta. To prawda, że znalezienie tak małych modeli może być wyzwaniem, ale dla najmniejszych dzieci mogą one zostać wykonane na zamówienie i dostarczone w ciągu kilku dni. 
Okulary przeciwsłoneczne nie wyrządzą żadnej szkody na twarzy dziecka, nie spowodują żadnych reperkusji i nie będą mu przeszkadzać. Wyrabianie tego nawyku od najmłodszych lat nauczy je dbać o wzrok i pielęgnować skórę z filtrem przeciwsłonecznym, aby mogły bezpiecznie bawić się i uczyć.
Zaleca się także, aby okularom przeciwsłonecznym towarzyszyły czapki lub kapelusze, które zakrywają twarz i chronią skórę przed słońcem. Niemowlęta i dzieci są wciąż w fazie rozwoju, co oznacza, że są bardziej podatne na choroby i dolegliwości, dlatego obowiązkiem rodzica jest ich ochrona i zapewnienie im warunków niezbędnych do bezpiecznego poznawania, rozwoju i nauki.

Kiedy dziecko powinno nosić okulary przeciwsłoneczne?

Chociaż okulary przeciwsłoneczne stanowią doskonałą ochronę podczas przebywania na świeżym powietrzu, nie oznacza to, że dziecko powinno je nosić przez cały czas. Eksperci zalecają, aby ograniczyć stosowanie okularów przeciwsłonecznych do słonecznych dni lub podczas spacerów na plażę, w góry lub na otwartą przestrzeń.
Gdy rano jesteś w domu, nie musisz zakładać okularów przeciwsłonecznych. Z drugiej strony, jeśli jesteś w domu i przebywasz w ogrodzie, bawiąc się w środku dnia, musisz zastosować krem z filtrem przeciwsłonecznym i nosić okulary przeciwsłoneczne. 

Przez ile godzin zaleca się niemowlętom korzystanie z okularów przeciwsłonecznych?


Jak w przypadku każdego akcesorium lub produktu ochronnego, noszenie ich przez cały dzień nie jest ani konieczne, ani zdrowe. Tylko w określonym czasie, gdy jest to konieczne. Na przykład dziecko lub niemowlę w wieku powyżej sześciu miesięcy będzie musiało nosić okulary przeciwsłoneczne tylko w godzinach największego natężenia światła w ciągu dnia. Podczas około dwóch godzin ciągłego przebywania na słońcu dziecko może nosić okulary przeciwsłoneczne.
W przeciwnym razie zaleca się poszukiwanie miejsc naturalnie zacienionych lub odpoczynek w miejscach unikających bezpośredniego działania promieni słonecznych. W tym czasie dzieci mogą zdjąć okulary przeciwsłoneczne i dać odpocząć oczom i twarzy. 
Ponadto, ze względu na wrażliwe oczy dzieci, zalecamy stosowanie zatwierdzonych okularów przeciwsłonecznych, które zapewniają większą i skuteczniejszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie zapewnią takiego samego efektu i ochrony jak specjalne soczewki. Ponadto zatwierdzone okulary przeciwsłoneczne oferują wymierne korzyści.
1. Zapewniają lepszą percepcję kolorów w otoczeniu.
2. Poprawiają kontrast i ostrość widzenia.
3. Zapewniają one odpoczynek oczom i zapobiegają ociężałości lub bólom głowy.

Jakie są główne zalety okularów przeciwsłonecznych dla niemowląt?

Gdy nasze dzieci są małe, to najlepszy czas, aby nauczyć je, jak najlepiej o siebie dbać. Jednym z nich jest nauczenie ich, jak ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, ponieważ pozwoli to uniknąć wielu chorób oczu w przyszłości. Główne zalety okularów przeciwsłonecznych dla niemowląt.
1. Umożliwiają  im poznawanie, badanie i uczenie się otoczenia bez ryzyka, chroniąc wzrok, dzieci lepiej postrzegają otoczenie i potrafią je lepiej ocenić.
2. Dzięki nim siatkówka i soczewka mogą się w pełni rozwinąć bez komplikacji.
3. Zapobiegają podrażnieniom i pieczeniu oczu spowodowanym nadmiernym nasłonecznieniem. 
4. Zapobiegają również nadmiernemu łzawieniu, które może pogorszyć wzrok dziecka w nocy.


Mimo swoich zalet nie zaleca się stosowania byle jakich okularów. Oprócz atestu ważne jest, aby materiał i konstrukcja były odpowiednie dla dziecka, tak aby mogło się ono szybko i bez problemów do nich przyzwyczaić.