Wczytuję dane...

Okulary przeciwsłoneczne – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy kupnie

Okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Okulary słoneczne to nie tylko ładny dodatek, który dopełni stylizacje. Ich główną funkcją jest chronienie Twoich oczu przed promieniami słonecznymi. Dlatego, oprócz odpowiedniego kształtu, muszą posiadać niezbędne filtry. W przeciwnym wypadku mogą bardziej szkodzić niż pomagać.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Twoja twarz jest jedyna w swoim rodzaju, ale możesz określić jej kształt, aby dobrać okulary przeciwsłoneczne, które będą z nią współgrać. Wyróżniamy kilka ogólnych typów:
Twarz okrągła – do tego kształtu twarzy najlepiej dobrać okulary, które optycznie ją wyszczuplą. Raczej zrezygnuj z okrągłych oprawek. Zamiast tego postaw na klasykę, czyli te prostokątne, zwężane ku dołowi, a nawet te o kocim kształcie.
Twarz w kształcie serca – co to znaczy? To twarz, która szeroka jest w okolicach czoła i zwęża się ku dołowi. Do takiego kształtu pasują praktycznie wszystkie oprawki. Najlepiej będziesz wyglądać w jasnych i delikatnych oprawkach, o zaokrąglonej formie. Unikaj tych kwadratowych i topornych.
Twarz kwadratowa – dość ostre rysy twarzy pomogą Ci załagodzić okulary o obłym lub okrągłym kształcie. Możesz pokusić się o mocne kolory lub wybrać delikatne, które optycznie wydłużą Twoją twarz.
Różne oprawki pasują do różnych kształtów twarzy. Często jest jednak tak, że najbardziej podobają się te, które z założenia nie będę korzystnie wpływać na nasz wizerunek. W takim wypadku warunek jest jeden – najważniejsze jest to, aby czuć się w oprawkach komfortowo i lubić to, co się widzi w lustrze. Wskazówki dotyczące kształtów twarzy pomogą Ci złapać trop, ale ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie.

Jakie filtry powinny posiadać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne, które nie będą Ci szkodzić, powinny być wyposażone w filtry. W zależności od rodzaju filtra, który został zastosowany w okularach, można wyróżnić kilka typów:

Okulary z podstawowym filtrem UV – jest to absolutne minimum. W zależności od mocy filtra chroni on częściowo lub całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem UVB, UVC oraz UVA. Takie okulary są odpowiednie do otoczenia o równomiernym nasłonecznieniu. Jest tak dlatego, że mają stałą ilość przepuszczanego światła. Stopień przyciemnienia szkła oraz moc filtra dopasowuje się indywidualnie.
Okulary z filtrem polaryzacyjnym – taki filtr niweluje szkodliwe dla oczu światło, które odbija się od bardzo jasnych powierzchni. Dlatego okulary, które mają służyć Ci podczas zimowych szaleństw na stokach, powinny być w taki właśnie filtr wyposażony. Świetnie sprawdzą się również do noszenia za kierownicą – poprawia Twoją widoczność, a odbijające się światło nie będzie Cię oślepiać.
Okulary z fotochromem – jest to filtr, który swoją przepuszczalność światła dostosowuje do warunków nasłonecznienia. Poprawia widoczność podczas intensywnego nasłonecznienia oraz niedostatecznego. Taki typ filtra najczęściej wykorzystuje się w okularach korekcyjnych. Dzięki temu możesz używać tej samej pary okularów na zewnątrz oraz wewnątrz.

Okulary nie posiadające chociażby podstawowego filtra UV, nie chronią Cię przed słońcem. Informacje o tym, czy wybrany przez Ciebie model posiada wymagane parametry, znajdziesz w dołączonej do okularów informacji o jego mocy. Najlepsze okulary posiadają UV 400 – oznacza to, że pochłaniają 100% promieniowania słonecznego.

Wiesz już,  jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i czym kierować się przy wyborze tych odpowiednich. Pamiętaj, że ten typ dodatku ma przede wszystkim spełniać swoją funkcję.