Wczytuję dane...

Czy warto nosić okulary do komputera?

W dzisiejszych czasach światło niebieskie towarzyszy nam na każdym kroku. Jest emitowane w ogromnych ilościach przez ekrany komputerów, smartfonów, tabletów, telewizorów i wszystkich urządzeń wyposażonych w matrycę LCD lub LED. Niestety nie do końca zdajemy sobie sprawę jak bardzo duży wpływ ma na nasz organizm i nasze zdrowie, w szczególności po zmroku. Wraz z postępem technologicznym, ciężko znaleźć osobę która w ciągu dnia nie miałaby dłuższej styczności z ekranem, a szczególnie narażone są osoby które pracują przy komputerze lub lubią spędzać przy nim wiele czasu. 

Istnieje proste rozwiązanie tego problemu - wystarczy zaopatrzyć się w okulary do komputera. Okulary te są przeznaczone dla osób które nie posiadają wady wzroku (zerówki) i wyposażone w specjalny filtr, który blokuje szkodliwe światło niebieskie. Korzyści płynące z używania okularów do komputera:

  • poprawa jakości snu
  • łatwiejsze zasypianie
  • lepsze samopoczucie, poprawa nastroju
  • zmniejszenie poziomu stresu, łagodzenie stanów zapalnych w
    naszym organiźmie,
  • zwiększenie energii i produktywności w ciągu dnia
  • zmniejszenie zmęczenia, zaczerwienienia i suchości oczu

Światło niebieskie po zmroku

Światło niebieskie emitowane po zmroku z bardzo jasnych ekranów urządzeń elektronicznych wpływa na hamowanie wydzielania melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za zdrowy i prawidłowy sen. Bez melatoniny nasz organizm nie jest w stanie wprowadzić nas w głęboką fazę snu, która jest niezbędna dla prawidłowej regeneracji. Zaburzenie rytmu dobowego powodowane przez ekspozycje na niebieskie światło zwiększa również wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu, którego w dzisiejszych czasach i tak mamy już o wiele za dużo. Takie połączenie, nadmierny stres + zła jakość snu może powodować powstawanie stanów zapalnych w naszym organizmie i pogarszać jego ogólne funkcjonowanie. Światło niebieskie także źle wpływa na nasze oczy, powodując ich zmęczenie oraz przekrwienie.

Powinniśmy w jak największym stopniu ograniczać niebieskie światło przed snem. Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zrezygnowanie z korzystania po zmroku z komputerów, smartfonów czy innych urządzeń elektronicznych. Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę że w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne, a często nawet niemożliwe. Dlatego właśnie zostały stworzone okulary blokujące 99% światła niebieskiego. Ich zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed negatywnymi skutkami światła niebieskiego, bez konieczności rezygnowania z niesamowitych możliwości, które dostarcza nam technologia XXI wieku.

Podsumowując, okulary do komputera w dzisiejszych czasach przydałyby się większości z nas. Sumując czas jaki spędzamy przed ekranami telefonów, komputerów, tabletów, telewizorów często jest to wiele godzin, a okulary do komputera zapewnią nam właściwą ochronę przed światłem niebieskim.