Wczytuję dane...

Czy przysługuje Ci dofinansowanie do Okularów?

Kiedy pracujemy przed monitorem komputera - czy możemy starać się o dofinansowanie okularów korekcyjnych z firmy, w której jesteśmy zatrudnieni?

Nie każdy wie, że pracując przed monitorami komputerów wiele godzin, nie tylko szkodzimy swoim oczom, ale możemy także starać się o dofinansowanie na okulary ochronne do pracy przed komputerem m.i.n u swojego pracodawcy. W jakim przypadku możemy to zrobić i jakie warunki muszą zostać spełnione?

Obowiązki Pracodawcy

Należy wiedzieć, że każdy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić swojemu pracownikowi okulary do pracy przed komputerem, kiedy ten przynajmniej połowę swoich obowiązków wykonuje przed monitorem - czyli ponad 4 godziny dziennie. Aby jednak tak się stało, pracownik musi uzyskać od okulisty zaświadczenie, że takie okulary są mu niezbędne do pracy. Ważne jest, aby zostało ono wydane w czasie badań okresowych.

Przebieg i warunki otrzymania dofinansowania 

Kiedy pracownik otrzyma je od okulisty w trakcie prywatnej wizyty, wówczas pracodawca może tego nie uwzględnić i tym samym nie dofinansować okularów. Może się zdarzyć, że termin następnych badań okresowych jest odległy, a nam pogorszył się wzrok. Wówczas należy zwrócić się do pracodawcy o skierowanie na dodatkowe badanie okresowe. Dofinansowanie okularów przez pracodawcę polega na tym, że pracownik musi sam zakupić okulary, a następnie wziąć za nie fakturę. Dopiero później może starać się o otrzymanie zwrotu pieniędzy za okulary. Alternatywą jest rachunek, który potwierdzi zakup. Na dokumencie muszą znaleźć się dane osobowe - imię oraz nazwisko osoby, która chce otrzymać zwrot za okulary. Pamiętajmy o tym, że kwota dofinansowania, jak i okres, za jaki możemy się o nie starać nie zostały określone w przepisach. Z tego względu każdy pracodawca może indywidualnie ustalać te kwestie. Z tego względu każdy pracodawca może indywidualnie ustalać te kwestie.