Wczytuję dane...

Szkodliwe Promieniowanie UV, nie tylko latem?

Szkodliwe Promieniowanie UV, nie tylko Latem?

Latem jesteśmy przewrażliwieni na punkcie ochrony naszej skóry przed promieniami słonecznymi. Smarujemy się różnego rodzaju olejkami i filtrami, które chronią nas przed nadmierną opalenizną. Zapominamy jednak o tym, że promieniowanie ultrafioletowe nie występuje jedynie latem i musimy zwracać na nie uwagę.

Gdzie uważać?

Na szkodliwe promieniowanie UV jesteśmy narażeni każdego dnia, nawet podczas pochmurnej pogody, albowiem chmury nie powstrzymują przenikania promieni. Jednak szczególne środki ostrożności powinniśmy podjąć w trakcie przebywania na śniegu, piaszczystej plaży czy pływając po akwenach wodnych. Od tych powierzchni światło bardzo dobrze się odbija i trafia wprost w nasze oczy. Dlatego w takich miejscach pamiętajmy nie tylko o zabezpieczeniu naszej skóry, ale również o tym, żeby mieć założone okulary przeciwsłoneczne. Zagrożenia dla oczu stanowi też poranne i popołudniowe słońce. W tym czasie promienie padają pod kątem i rażą nas prosto w oczy.

Skutki uboczne

Niestosowna troska o nasz wzrok i wystawianie go na działanie promieniowania UV, może prowadzić do zapalenia spojówek, zaćmy, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty widzenia. Konsekwencją napromieniowanej skóry mogą być jej przebarwienia, zwiększona ilość krost i zaskórników oraz szybciej starzejąca się cera. Jednak największym następstwem braku ochrony skóry mogą być zmiany nowotworowe, takie jak czerniak złośliwy czy rak kolczystonabłonkowy.

Jak się chronić?

Przebywanie na słońcu poprawia nasze samopoczucie, a w dodatku podczas opalania następuje produkcja witaminy D. Jeśli jednak wystawiamy się na słońce, musimy pamiętać o szeregu działań profilaktycznych. Najważniejsze jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych dopasowanych do naszej karnacji. W przypadku jasnych karnacji należy stosować filtry o wyższych wartościach ochronnych.

Jednakowo warte podkreślenia jest prawidłowe zabezpieczanie głowy i oczu. Gdy wychodzimy na dwór, na głowę powinniśmy ubierać chustkę lub czapkę z daszkiem, która jednocześnie ograniczy przedostawanie się promieni słonecznych do naszych gałek ocznych.

Bez względu na to, konieczne jest również noszenie okularów słonecznych, najlepiej takich, które wyposażone są w filtr 100 % UV 400 kat. 3 oraz soczewkę polaryzacyjną. Okulary sprzedawane w supermarketach nie mają żadnych właściwości przeciwdziałających promieniowaniu UV i nie będą w stanie odpowiednio zabezpieczyć naszego wzroku..

Podsumowanie

Opalanie nie jest złe, ale trzeba podchodzić do niego z wielką ostrożnością. Częste wystawianie się na promieniowanie może być niebezpieczne dla zdrowia.