Wczytuję dane...

5 Sposobów na Zadbanie o Oczy Przed Komputerem

Jak Zadbać o Oczy pracując przed Komputerem? 5 Sprawdzonych Sposobów. 

Trwająca godzinami praca przed ekranem może mocno zmęczyć wzrok. Oczy szczypią, łzawią, stają się czerwone, a ostrość widzenia jest pogorszona… To nie tylko negatywnie wpływa na bieżącą efektywność, ale także szkodzi na dłuższą metę. Jak temu zapobiegać? Zobacz nasze wypróbowane i sprawdzone w boju sposoby na zadbanie o oczy!

1. Mrugaj, odwracaj wzrok, odpoczywaj...

Oto najprostsza metoda na to, aby dać wzrokowi moment wytchnienia. Przymknij na chwilę powieki. Posiedź kilkanaście sekund z zamkniętymi oczami. Możesz też nieco pomrugać, aby lepiej nawilżyć oko. Odwróć wzrok od komputera i porozglądaj się po pomieszczeniu. Warto wstać, przejść się i wyjrzeć przez okno, skupiwszy swój wzrok na czymś odleglejszym. Przy okazji rozruszasz zastane mięśnie! Badania dowiodły, że częste i krótkie przerwy korzystnie wpływają na efektywną pracę przy komputerze. 

2. Nawilżaj oczy podczas pracy przed komputerem

W aptekach znajdziesz wiele preparatów bez recepty, wspomagających pracę oka. Są to krople, często zawierające w swoim składzie nawilżający hialuronian sodu. Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, przed zakupem upewnij się, czy dany preparat nadaje się do stosowania wraz z nimi. Ewentualnie wybierz taki, którym można zakropić oczy przed założeniem kontaktów. Miej krople pod ręką, by w razie potrzeby móc szybko z nich skorzystać. Pilnuj terminu, w jakim można stosować je od momentu otwarcia – często jest to miesiąc.

3. Odpuść soczewki – zamień je na okulary

Skoro już przy soczewkach jesteśmy – warto od czasu do czasu dać od nich oczom odpocząć. Zwłaszcza gdy Twoja praca przed komputerem trwa długo. Gdy nie mruga się zbyt często, oko może być wówczas podrażnione, a soczewka „zachodzi mgłą”. Nawet najlepsze szkła kontaktowe potrafią wówczas przeszkadzać… Lepiej zatem w takich sytuacjach zamienić kontakty na okulary. Oczy będą Ci za to wdzięczne.

To co jednak ważne to fakt, że:

- Okulary do Komputera muszą być wyposażone w filtr Anty-Blue, aby blokowały szkodliwe działanie światła niebieskie wydzielanego przez urządzenia elektroniczne.

- Również osobom bez wady wzroku zaleca się korzystanie z Okularów do Komputera, zwłaszcza po zmroku. 

- Okulary są najwygodniejszym rozwiązaniem chroniącym wzrok przed komputerem. Zawsze możemy je zabrać ze sobą i nie trzeba ich dokupywać jak kropli. 

4. Zadbanie o oczy a kontrola u okulisty

Idąc dalej – czy pamiętasz o regularnych wizytach u swojego okulisty? Gdy jesteś krótkowidzem, dalekowidzem albo masz astygmatyzm, systematyczne kontrole to konieczność i pewien nawyk. Jeśli natomiast nie nosisz okularów, warto mimo to co pewien czas skontrolować ostrość wzroku i ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wizyta w gabinecie jest zaś niezbędna, gdy zauważasz, że od pewnego czasu widzisz gorzej – np. musisz mrużyć oczy, żeby coś przeczytać. Nie lekceważ tego i nie zwlekaj, aby wada się nie pogłębiała. Odwiedź okulistę i sprawdź, co można z tym zrobić. Wyposaż się w Okulary do Komputera, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. 

5. Zainstaluj odpowiednią aplikację

W sieci są dostępne programy, które zmieniają temperaturę barwową światła, padającego z ekranu komputera. Dzięki temu dostosowują emitowane z niego promieniowanie do pory dnia. To przydatna opcja dla osób, dla których praca przed komputerem wieczorami i w nocy to codzienność. Zadbanie o oczy da się tu wspomóc właśnie specjalnym oprogramowaniem. Wybrane aplikacje są darmowe. Na początku trzeba się oczywiście przyzwyczaić do innego koloru ekranu. Efekty, obserwowane na dłuższą metę, są jednak tego warte. Niestety aplikacja nie blokuje w pełni światła niebieskiego, ale dostosowuje barwę przyjaźniejszą dla oka. 

Podsumowanie

Proponowane tu sposoby, zwłaszcza zastosowane w połączeniu, naprawdę działają. A warto o narząd wzroku zadbać, bo przecież wzrok powinien nam służyć do końca życia. Czy stosujesz już któreś z nich? Mamy nadzieję, że nasz tekst zachęcił Cię do lepszego zatroszczenia się o swoje oczy!