Wczytuję dane...

Jakie Okulary Przeciwsłoneczne Wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne nie są jedynie modnym dodatkiem do stylizacji. Osoby, które kupują je właśnie z takim zamysłem, mają bardzo duże szansę na pogorszenie swojej jakości widzenia, a nawet uszkodzenie wzroku. Istnieje kilka parametrów, na które należy zwracać uwagę podczas zakupu tego typu akcesoriów, a każdy z nich może mieć wpływ na skuteczność soczewek, komfort noszenia okularów oraz bezpieczeństwo ich stosowania. O czym należy zatem wiedzieć, kiedy zaczynamy poszukiwania idealnego modelu?

Jakie okulary przeciwsłoneczne kupić? Filtr to podstawa!

Promieniowanie słoneczne szkodzi nie tylko naszej skórze, ale również oczom, które nie mają zdolności do regeneracji. Kupując tanie, niesprawdzone okulary narażamy się na duże szkody, bowiem pod wpływem zaciemnienia źrenice rozszerzają się, a do środka oka wpada jeszcze więcej promieni słonecznych.

Problem ten rozwiązują jednak filtry określane mianem filtrów UV. Najlepsze modele okularów posiadają filtr 100% UV 400, który pochłania promieniowanie w 100%. Informacja na ten temat powinna znaleźć się na oprawie produktu, na soczewce lub w opisie technicznym dołączonym do zakupionego artykułu. Aby nie dać się oszukać, warto jednocześnie zwracać uwagę na atesty, które świadczą o tym, że wybrany model okularów rzeczywiście spełnia określone normy. Będzie to na przykład znaczek EN 166:2001, CE, EN 1836+A1:2009, 89/686/EWG czy ISO 9001:2000.

Co z polaryzacją?

Soczewki polaryzacyjne mają za zadanie niwelować szkodliwe dla naszych oczu światło, które odbija się od jasnych powierzchni, na przykład śniegu czy wody. Poza tym, dzięki nim kolory, które widzimy są bardziej żywe i przede wszystkim prawdziwe. Filtr polaryzacyjny usuwa bowiem niejako drgania fali świetlnej, które powodują powstawanie odbić. Okulary polaryzacyjne będą oznaczone napisem np. Polarized. O ich faktycznym działaniu możemy również upewnić się wykonując test z pojawiającym się obrazkiem, który widać wyłącznie przez soczewki z filtrem polaryzacyjnym. Kto powinien zdecydować się na okulary polaryzacyjne? Przede wszystkim kierowcy oraz sportowcy, miłośnicy aktywności górskich, na świeżym powietrzu.

Jaki kolor soczewek wybrać?

Kolor soczewek okularów przeciwsłonecznych nie powinien być jedynie kwestią estetyki czy indywidualnych preferencji. Najpopularniejsze są szkła szare. Okulary tego typu będą całkowicie neutralne, nie wpłyną na barwę otoczenia i zachowają naturalny kontrast widzianych obiektów. Można zatem powiedzieć, że są najbardziej uniwersalne i odpowiednie dla każdego. Soczewki brązowe poleca się z kolei posiadaczom oczu wrażliwych. Dzięki nim wyostrza się kontrast i pogłębia ostrość widzenia, co pozwala oczom odpoczywać. Pozostałe kolory soczewek mają następujące właściwości:


Soczewki Czerwone - są odpowiednie jedynie do stosowania przy delikatnym świetle, wieczorem i rano,
Soczewki Fioletowe - sprawiają, że oddalone kolory stają się niewidoczne i uwydatniają barwy na tle zielonym,
Soczewki Żółte - nadają się do stosowania dopiero po zmroku,
Soczewki Niebieskie - najlepiej sprawdzają się przy słabym oświetleniu i zmiennej pogodzie, tłumią kontrast tła i uwydatniają kolor żółty,
Soczewki Zielone - nie nadają się dla kierowców, ponieważ uniemożliwiają odczyt kolorów sygnalizacji świetlnej, poprawiają za to widzenie o zmroku.

Kategoria filtra soczewek - co to takiego?

Kategoria filtra soczewek to nic innego, jak stopień ich zabarwienia, czyli przepuszczalność światła. To od niej zależy skuteczność, bezpieczeństwo i komfort noszenia okularów przeciwsłonecznych. Kategorie określa się w skali od 1 do 4, przy czym pierwsza przepuszcza około 40% światła, a ostatnia jedynie około 8%. Poziom przepuszczalności należy dobrać do warunków, w jakich będziemy nosić okulary. Przykładowo:


1) kategoria 1 - jest odpowiednia na pochmurne dni,
2) kategoria 2 - jest odpowiednia w warunkach stałego, umiarkowanego lub zmiennego nasłonecznienia,
3) kategoria 3 - najbardziej uniwersalna, jest odpowiednia podczas prowadzenia pojazdów, przebywania nad morzem, a także na wyjazdach do krajów o klimacie zwrotnikowym, równikowym i podzwrotnikowym,
4) kategoria 4 - jest odpowiednia podczas uprawiania sportów wodnych i górskich.

Można też zdecydować się na Okulary Fotochromowe. W tych Okularach kategoria przyciemnienia zmienia się w zależności od intensywności promieni słonecznych - im bardziej świeci słońce, tym Okulary bardziej przyciemniają się w stronę wyższych kategorii. 

Dobre okulary przeciwsłoneczne zapewniają komfort nawet w trakcie najbardziej słonecznych dni i skutecznie chronią oko przed szkodliwymi skutkami promieniowania. Warto jednak dobierać je, nie tylko w oparciu o cenę czy design, lecz przede wszystkim na bazie parametrów, które decydują o ich skuteczności i dostosowaniu do określonych warunków użytkowania.