Wczytuję dane...

Okulary Przeciwsłoneczne dla Kierowców. Jak wybrać?

Czy Kierowcy potrzebują Okularów Przeciwsłonecznych?

Wiosna to czas największego zagrożenia ze strony oślepiających promieni słonecznych. Większość z nas zdaje sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia na drodze, jakie może się wydarzyć, kiedy osoba kierująca pojazdem zostanie nagle oślepiona. W najlepszym wypadku powoduje to notorycznie niekomfortową jazdę, z ciągłym mrużeniem oczu i szukaniem odpowiedniego kąta, gdzie światło akurat nie pada. W najgorszym wypadku może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji drogowej, kiedy kierowca zostaje oślepiony podczas wykonywania manewru lub dużej prędkości. Zatem zgodnie trzeba przyznać, że każdy prowadzący pojazd powinien zaopatrzyć się w Okulary Przeciwsłoneczne. 

Ich używanie w ciągu dnia nie tylko zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy, lecz także pozytywnie wpływa na szybkość adaptacji oczu podczas jazdy nocnej. W przypadku regularnych jazd po zmierzchu lepiej jednak zaopatrzyć się w Okulary Do Jazdy Nocnej, niż polegać na zwykłych Okularach Przeciwsłonecznych. Może wydawać się, że zapobiega to oślepieniu przez reflektory samochodów jadących z naprzeciwka, mimo to ciemne szkła utrudniają dobre widzenie w warunkach braku światła dziennego.

Jakie Okulary Przeciwsłoneczne dla Kierowcy?

Dobór szkieł dla Kierowcy powinien być przemyślany. Głównym kryterium będzie tutaj skuteczność okularów, a nie aktualne trendy w modzie. 

Kierowcy powinni poszukiwać wyłącznie Okularów wyposażonych w ochronę UV 400 oraz specjalny Filtr Polaryzacyjny. Zapewnia on redukcję powstających odblasków, które odpowiadają za oślepienie kierowcy podczas jazdy, kiedy światło odbija się od różnych nawierzchni (np. woda, metal, asfalt, śnieg itd.). Zwykłe Okulary Przeciwsłoneczne niewyposażone w dodatkową soczewkę polaryzacyjną, nie są w stanie zablokować tego światła i większość z niego przepuszczają. Mogą być dobre jako dodatek do stylizacji na plażę, ale nie do kierowania samochodem. 

Pamiętaj też, aby nie wybierać najciemniejszych odcieni soczewki do auta. Do prowadzenia samochodu najlepsze są okulary ze szkłami w odcieniach brązu lub szarości. Nie sprawdzą się za to soczewki zbyt ciemne, które w nadmiernym stopniu blokują dostęp światła do naszych oczu i utrudniają widzenie. Złym pomysłem jest również używanie podczas jazdy okularów z różowymi szkłami, które mogą zniekształcać nasze postrzeganie barw, a co za tym idzie – powodować trudności w odczytywaniu znaków drogowych czy dostrzeganiu zagrożeń na drodze.

Jaką wybrać kategorię przyciemnienia?

Do jazdy w dzień, zdecydowanie najlepszym wyborem są Okulary Przeciwsłoneczne o przyciemnieniu kategorii 3. Zdecydowanie odradza się sięganie po 4 stopień przyciemnienia, który jest przeznaczony na ekstremalne warunki np. ostrych promieni słonecznych odbitych od śniegu w wysokich górach. W normalnych warunkach obraz w Okularach o kat. 4 jest zbyt przyciemniony i nie powoduje komfortowej i bezpiecznej jazdy.

A co jeżeli jeżdżę dużo w nocy?

Sięganie w nocy po tę samą parę Okularów, których używamy w dzień (w celu nieoślepienia nas przez reflektory samochodów z naprzeciwka) to kiepski pomysł. Obraz będzie zbyt przyciemniony. W takich sytuacjach warto sięgnąć po inne rozwiązanie i zaopatrzyć się w parę Okularów do Jazdy Nocnej. Odpowiednie tego typu Okulary posiadają soczewkę polaryzacyjną i stopień przyciemnienia kategorii pierwszej, co idealnie pozwala zredukować oślepienia reflektorów z innych pojazdów, bez pogorszenia widoczności. Takie Okulary posiadają charakterystyczną żółtą soczewkę, która dodatkowo rozjaśnia nam pole widzenia za kółkiem. 

Jeżeli Poszukujesz Okularów dla Kierowcy, kliknij tutaj i sprawdź naszą specjalną Strefę Kierowcy.